Ürün Özellikleri

Boyutlar

16 cm x 24 cm

Dil

Türkçe

Kağıt Tipi

115 gr. Kuşe

Sayfa Sayısı

416

Stok Kodu

97821762654X

Marka

Celsus & Kios

Elinizdeki, sağlık profesyonelleri için kapsamlı ve özlü bir temel Biyokimya kitabıdır. Pek cok konuyu derinlemesine içeren geleneksel ders kitaplarında okuyucu sıklıkla bunalır. Aslında, her ne kadar bu bilgiler biyokimyacı olmak isteyenler icin gerekli olsa da gelecekteki hemşireler, hekimler ve diş hekimlerinin yararlanması için aşırı detaylıdırlar. Sağlık profesyonellerinin ihtiyaclarının farkında olan deneyimli eğitimciler ve araştırmacılar olan yazarlar özellikle bu topluluk icin bir kitap hazırlamıştır.

 

Elinizdeki kitap da bu amac doğrultusunda moleküllerin tanımlanması ice başlamakta ve metabolizma ve vücut ağırlığının kontrolü gibi ilişkili alanları içerecek şekilde hızlı bir şekilde ilerlemektedir. Bu sebeple de kitabımız insan metabolizmasına ayrılmıştır. Hedef kitlenin sağlık profesyonelleri olduğu düşünülerek sadece insanlarla ilgili olan başlıklar sunulmaktadır. Yaşam bilimlerindeki son gelişmelerin mihenk taşlarından bir tanesi klasik disiplinlerin birleşmesidir. Bunun sonucu olarak da elinizdeki kitap Fizyoloji, Histoloji ve Farmakoloji gibi ilgili alanlar cercevesinde pür biyokimyasal bilgi içermektedir. Fiziksel aktivite sırasında metabolizmanın düzenlenmesi ve vücut ağırlığının kontrolü üzerine son bölümler de bu multidisipliner perspektifi icermekteydi.

 

Metabolizmanın sunumu enerjinin üretimi ve yönetimi kavramı çevresinde organize edilmektedir. Pek çok biyokimya kitabından farklı olarak bu kitapta ilk olarak ATP sentezi detaylı şekilde acıklanmış, sonrasında ise ATP sentezini destekleyen metabolik sürecler ele alınmıştır. Bu mantıksal yaklaşım zamanımızın en iyi biyokimya öğretmenleri ve eğitimcilerinden birisi olan Leopoldo de Meis tarafından savunulmuştur.

 

Makromoleküllerin yapısal yönleri sürekli olarak şekillerle gösterilmiş ve reaksiyonların moleküler etkileşimlerin bir sonucu oldukları nosyonu bu kitabın her yerinde vurgulanmıştır. Üniversitelerin pek coğunda Moleküler Biyoloji ve Genetik bölümlerinin ayrı derslerde okutulduğu dikkate alınarak okuyuculara biyolojik molekül ailelerine ilişkin bölümde okuyuculara “sakkarit konjugatların polimerleri” olarak ifade edilen nükleik asitlerin tanımları sunulmaktadır. Ancak okuyucularımız, geleneksel ders kitaplarında tipik olarak bulunan DNA ve RNA’ya ilişkin bir bilgiyi burada bulamayacaklar. Bu kitabın bir diğer ilgi cekici özelliği de daha informal bir şekilde tekil konseptler geliştiren “kutucuklar” kullanımıdır. Bu sunum tekniği son derece illüstratif ve okuyucu dostudur. Ayrıca, yeni konseptler ortaya koyan kilit deneyler acıklanmakta, bu şekilde sağlık profesyonellerinin bilimsel bilginin (bazıları karikatürlerle burada sunulan) araştırmacıların calışmalarından elde edilişinin değerini anlamasına yardımcı olunmaktadır. Son olarak, her bir bölüm bir dizi güncel ve iyi secilmiş referanslar içermektedir ki bunlar da spesifik alanlarda derinlemesine araştırma yapmak isteyen sağlık profesyonellerine yardımcı olacaktır. Özetle, bu ders kitabı insan biyokimyasına modern ve bütüncül bir bakış sunmaktadır ve bu disiplinin ele alındığı müfredatlar ile ders alan sağlık bilimleri öğrencilerinin ve hekimlerin sadık bir yardımcısı olacaktır. Bunun yanı sıra, elinizdeki kitap öğretim üyesi ve görevlileri için de en kullanışlı araç olacaktır.

 

Barcelona, İspanya Joan Guinovart

Biyotıp Araştırma Enstitüsü, Barcelona,

İspanya ve Uluslararası Biyokimya ve

Moleküler Biyoloji Birliği (IUBMB)

Kullanıcı Yorumları

Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat